Home / Știri / Sport / UEFA Nations League: Cipru – România 0-3

UEFA Nations League: Cipru – România 0-3

Într-o performanță impunătoare, România și-a asigurat o victorie decisivă cu 3-0 în fața Ciprului în confruntarea din UEFA Nations League din 12 octombrie 2024. Meciul de la AEK Arena din Larnaca a evidențiat priceperea de atac a României și și-a consolidat poziția în clasamentul turneului.
Sport Fotbal: calificări Liga Națiunilor
octombrie 13 2024, 01:24 2 minute timp de citire

Repere prima repriză

Prima repriză a fost o etapă de dominație românească, presiunea timpurie a dus la un gol de deschidere:

• Minutul 16: Dennis Man a găsit fondul fileului cu un șut bine plasat din interiorul careului. Efortul său a venit după un contraatac rapid care a surprins apărarea cipriotă neprevăzută.
  • Minutul 25: România și-a dublat avantajul când Răzvan Marin a transformat un penalty după un fault asupra lui în zonă. Finalizarea calmă a lui Marin și-a demonstrat calmul sub presiune.
  • Minutul 36: Radu Drăgușin a adăugat un al treilea gol pentru România, valorificând o eroare defensivă a Ciprului. Lovitura sa puternică de cap dintr-o lovitură de colț la lăsat pe portarul cipriot fără nicio șansă.

Evoluții din a doua jumătate

Cipru a încercat să se regrupeze și să realizeze o revenire în repriza secundă. Cu toate acestea, apărarea României s-a menținut ferm, neutralizând efectiv orice amenințare pe care o reprezintă echipa gazdă.

• Cipru a făcut mai multe înlocuiri pentru a injecta energie proaspătă în atacul lor, dar s-a străduit să creeze ocazii clare.
  • România sa concentrat pe menținerea posesiei și controlul ritmului jocului, înăbușind efectiv potențiala renaștere a Ciprului.

România conduce Grupa C2 în Liga C după a treia victorie. România are 3 puncte peste Kosovo.

Următorul meci pentru România este împotriva Lituaniei în deplasare.